Joanna Bilińska

Psycholog Wrocław - Fotel

psycholog, trener, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

 

 

Umów się na konsultację:

psycholog wrocław tel+48 605 033 387

psycholog wrocław email

psycholog wrocław adres ul. Rawska 10, Wrocław-Krzyki,
obok Parku Południowego

 

Psychoterapia grupowa dla młodzieży

Adolescencja to czas złożonych zmian psychologicznych zachodzących mniej więcej między 11 a 22 r. ż. mających na celu przystosowanie młodego człowieka do fizjologicznych i anatomicznych zmian towarzyszących pokwitaniu. Zmiany biologiczne powodują wzrost intensywności i naporu impulsów popędowych, zarówno seksualnych jak i agresywnych. To trudny czas dla nastolatków i ich rodziców, związany z kształtowaniem własnej tożsamości, separacją i dorastaniem. Nic dziwnego, że nie przechodzi bez echa – bunt lub depresyjność w mniejszym lub większym nasileniu są niejako siłą rzeczy wpisane w ten okres. Nastolatek wymaga pomocy psychologicznej jeśli zapędzi się zbyt mocno w jednym z tych rozwiązań – np. gdy targnie się na własne życie (często nie mając świadomości ryzyka, które podejmuje) lub przestanie zupełnie chodzić do szkoły i zacznie nadużywać narkotyków.

Psychoterapia grupowa dla młodzieży przeznaczona jest dla nastolatków w wieku od 15 – 18 r. ż., którzy borykają się z trudnym czasem dorastania tzn.:

 • mają kłopoty w kontaktach z rówieśnikami (np. nieśmiałość, agresja, fobia szkolna, kłopoty ze znalezieniem dziewczyny/chłopaka)
 • nie akceptują własnego ciała, czują się nieatrakcyjni lub niekochani
 • nie potrafią dogadać się z rodzicami, są agresywni wobec nich lub zupełnie wycofani
 • ogarnia ich smutek i rozpacz, mają myśli samobójcze lub wykazują zachowania autoagresywne (np. okaleczają własne ciało)
 • stosują w nadmiarze używki
 • obawiają się przyszłości
 • nadmiernie martwią się o swoich bliskich

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzone jest konsultacją, na którą zostaje zaproszony nastolatek razem z rodzicami – terapia nastolatka, także grupowa, wymaga bliskiej współpracy również z nimi (jeśli nastolatek przekroczy 18 rok życia taka współpraca nie jest konieczna).

Kwalifikacja na terapię trzeba wymaga spełnienia określonych warunków np. nie można być fizycznie agresywnym wobec rówieśników (terapeuta musi zapewnić podstawowe warunki bezpieczeństwa na grupie).

Aby grupa mogła czuć się bezpiecznie i pracować w komfortowych warunkach, uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania grupowego kontraktu, który zawiera między innymi następujące zasady :

 • zasada anonimowości i dyskrecji – treści, które porusza się na grupie nie mogą być wynoszone poza nią
 • zasada kultury bycia na grupie – uczestnicy wyrażają się z wzajemnym szacunkiem,  nie przerywają wypowiedzi innych
 • zasada obecności i punktualności – uczestnicy zobowiązują się do punktualności oraz do obecności na grupie (na czas trwania terapii przysługuje określona liczba nieobecności)
 • zasada braku przymusu wypowiedzi – każdy z uczestników ma prawo odmówić zabrania głosu
 • zasada współpracy z rodzicami – terapeuta zobowiązany jest do zachowania dyskrecji z wyłączeniem sytuacji, w których pacjent ujawnia, że zagraża swojemu życiu lub zdrowiu albo życiu lub zdrowiu innych

 W koniecznych przypadkach terapia bywa wspomagana farmakoterapią.

Zmiany, które zachodzą w pacjentach dzieją się dzięki grupowemu wsparciu (które w takim charakterze nie jest możliwe w kontakcie indywidualnym, chociażby z racji starszego wieku terapeuty) i korektywnemu doświadczeniu tzn. dzięki grupie i z pomocą prowadzących uczestnicy doświadczają akceptacji, a nie odrzucenia, i zainteresowania, a nie oceny.

Informacje organizacyjne:

Termin i czas trwania: zajęcia obywać się będą w godzinach popołudniowych raz w tygodniu przez półtorej godziny, kolejna edycja we grudniu 2015 roku
Miejsce: Joanna Bilińska-Gorzelnik Gabinet Psychoterapii ul. Rawska 10, 53-118 Wrocław
Wielkość grupy: 6 – 10 osób

Zgłoszenia:

Kontakt w sprawie szkolenia: tel. 605 033 387
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.