Joanna Bilińska

Psycholog Wrocław - Fotel

psycholog, trener, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

 

 

Umów się na konsultację:

psycholog wrocław tel+48 605 033 387

psycholog wrocław email

psycholog wrocław adres ul. Rawska 10, Wrocław-Krzyki,
obok Parku Południowego

 

Osobowość to zespół względnie stałych charakterystycznych dla danej osoby cech, które warunkują jej sposób przeżywania świata oraz relacje z innymi ludźmi. Mówimy o zaburzeniu osobowości, gdy któraś z tych cech dezorganizuje życie i powodują cierpienie psychiczne przez brak dopasowania do otoczenia (np. chorobliwy pedantyzm u osobowości obsesyjno-kompulsywnej lub wycofanie emocjonalne u osobowości narcystycznej).

Czytaj więcej: Zaburzenia osobowości – typologia

Dla rozpoznania zespołu lęku uogólnionego konieczne jest stwierdzenie występowania u pacjenta co najmniej sześciomiesięcznego okresu nasilonego napięcia, zamartwiania się i odczuwania obaw dotyczących codziennych wydarzeń i trudności oraz co najmniej cztery z poniższych objawów (co najmniej jednym z nich musi być objaw wymieniony w punktach a-d):

Czytaj więcej: Kryteria diagnostyczne lęku uogólnionego wg międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10

Historia choroby pacjentów z diagnozą nerwicową zaczyna się podobnie – pewnego dnia, zupełnie bez ostrzeżenia, chory zaczyna odczuwać uporczywe dolegliwości somatyczne, sprawiające dyskomfort i znaczne cierpienie. Dolegliwości, o których mowa, u każdego mają inny charakter – niektórzy cierpią na porażenie kończyn lub brak czucia pewnych obszarów skóry, inni zgłaszają zaburzenia wzroku, słuchu lub nadmierną wrażliwość na bodźce, jeszcze inni narzekają na trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, napięciowe bóle głowy, żołądka lub serca, drżenie kończyn, zawroty głowy i uderzenia gorąca. Do tego dochodzą kłopoty z pamięcią i koncentracją, czasem bezsenność, niepokój i nieustający lęk.

Czytaj więcej: Nerwica – kiedy ciało woła o pomoc

Co jest przyczyną depresji?

Z perspektywy psychologicznej depresja to odpowiedź na utratę. Utraty nie należy traktować tu tylko jedynie dosłownie (na przykład jako straty domu, pieniędzy, rodziny czy pracy). Ma ona również znaczenie symboliczne – chodzi o utratę określonego obrazu siebie, jakiegoś wyobrażenia o kimś innym lub też pewnej wizji przyszłości. To subiektywne poczucie bycia pozbawionym czegoś, co nas dookreśla, co jest dla nas ważne i wyjątkowe, na czym budujemy poczucie własnej wartości. Na przykład ktoś, kto swoją samoocenę opiera na osiągnięciach w pracy, z dużym prawdopodobieństwem zachoruje na depresję, jeśli dozna w na tym polu licznych i druzgocących niepowodzeń.

Czytaj więcej: Depresja – pytania i odpowiedzi